Miegoti kartu – sveika

Lovoje dviese (1)Lovoje dviese

Kai vienas iš partnerių ima knarkti, pora nutaria miegoti atskirose lovose. Bet tai klaidas sprendimas. Tolerancija kito atžvilgiu gali turėti teigiamą poveikį sveikatai ir seksui.

Lovoje dviese (2)Lovoje dviese

 Sulaukusios 45 metų knarkia 40 procentų moterų. Vyrų tarpe tokių – 60 proc.

Neseniai Vokietijos vaistinėse dalinamas leidinys "Seniorenratgeber" paskelbė, kad su šia problema susiduriantiems vyresnio amžiaus žmonėms geriau miegoti atskiruose kambariuose.  Priežastis – esą knarkiantys vyrai iš žmonų kiekvieną naktį atima apie pusvalandį miego. Kaip pavyzdį žurnalas pateikė ilgai santuokoje išgyvenusių Helmuto ir Loki Schmidtų istoriją, kurių vienas kito supratimo paslaptis – miegas atskiruose miegamuosiuose.

Tačiau vargu ar tai pagirtina. Welt.de kalbinti penkiasdešimtmečiai Ferdinandas ir Franziska D. Teigė taip pat miegodavę atskirai, nes vyras per miegus laidė garsus, tačiau šios problemos neliko vos išsikrausčius iš namų vaikams. Pasijutę kiek vieniši, jie vėl ėmė miegoti kartu. 

Lovoje dviese (3)Lovoje dviese

 Galima paminėti dar vieną dažnai knarkimo tema cituojamą elgsenos biologą iš Vienos. Tai Johnas Dittami, kuris teigia, jog moterims sunku užmigti šalia knarkiančio vyro, nes jos labiau reaguoja į garsą. Tuo tarpu vyrams – atvirkščiai – kai partnerė knarkia, jie miega net giliau.

To priežastis J. Dittami teigimu, yra paprasčiausi evoliucijos procese atsiradę skirtumai tarp vyrų ir moterų.

"Vyras į antrąją pusę lovoje reaguoja kaip į miegą žmonių grupėje. Jis jaučiasi saugesnis ir labiau atsipalaidavęs.  Tuo tarpu moterys visada buvo mokomos naktį reaguoti į gresiantį pavojų ar vaiko verksmą. Jos reaguoja į vyro pasimuistymus ar skleidžiamus garsus taip, lyg tai būtų vaikas, kurį reiktų pamaitinti ar nuraminti", - aiškina mokslininkas.

Lovoje dviese (4)Lovoje dviese

 Tačiau tai, kad vyrai ir moterys naktį samprotauja skirtingai esą visai nereiškia, kad jie būtinai turi miegoti atskirai: "Moteris mėgaujasi būdama vyro šalia, net jei tai jai kainuoja kelias minutes ar net valandas nemigos".

Tokia abiejų tolerancija sveikatai net naudinga. Būtent todėl poros besidalinančios viena lova gyvena ilgiau nei viengungiai ar miegantys atskirai sutuoktiniai.

Wendy Troxel, miego tyrėja iš Pitsburgo spaudoje yra paskelbusi, kad moterims miegoti su partneriu yra geriau ir todėl, kad tuomet kraujyje būna mažiau streso hormono kortizolio.

Taip pat skelbiama, kad miegant kartu galima išgelbėti partnerio gyvybę. O kas jei ištiks širdies infarktas? Knarkimo priežastimi gali būti ir miego apnėja, kurios metu  net keliolikai sekundžių gali nutrūkti deguonies patekimas į organizmą. Tai gali būti pavojinga gyvybei. Dar vienas sutrikimas miegant vienam – psichologiniai sutrikimai.

Lovoje dviese (5)Lovoje dviese

 Istoriškai miegas kartu priskiriamas moderniems laikams. Nors žmonės nuo priešistorinių laikų miegojo grupėse, tačiau tik vėliau tapo priimtinas privatumo ir intymumo siekis. Tik nuo 19 amžiaus, kai sustiprėjo buržuazija, dvigulėje lovoje poros likdavo ilgiau, tuomet naktį atsiranda ir daugiau erotikos apraiškų. 

Visgi, vyro ir moters miegojimas vienas šalia kito nėra natūralus dalykas.  Tačiau jie gali to išmokti, sako JAV sociologas Paulas Rosenblattas, parašęs knygą "Dviese lovoje: Socialinė poros lovoje pasiskirstymo sistema" ("Two in a Bed: The Social System of Couple Bed Sharing).

Lovoje dviese (6)Lovoje dviese

 JAV mokslininkas Markas Goulsten aiškina, kad poros intymumą sąlygoja kūnų autonomija.  Esą porininkai miegodami "šaukšto pozicijoje" labiau jaučia vienas kitą ir vienybės bendrumą. Panašiai suartina ir "globėjo angelo" pozicija, kai vienas partneris apsikabina kitą ranka per petį.

Profesorius Jürgen Zulley iš Regensburgo, primena, kad ne viskas miegant kartu yra gerai. Esą svarbiausia tai, kiek laiko ir kaip praleidžiama prieš užmiegant. Blogiausia – kai vienas miega, o kitas ne. Geriausių savitarpio rezultatų pasieks būtent tie, kurie "veikia".

Lovoje dviese (7)Lovoje dviese

 J. Dittami vadovaujama mokslinių tyrimų grupė nustatė, kad geriau miega tos poros, kurios prieš tai turėjo lytinių santykių. 

"Jis veikia su miego iš teigiamo poveikio moterims ir vyrams," - sakė profesorius.

Miegas kartu – geriausias hobis ir poros užsiėmimas.

Lovoje dviese (8)Lovoje dviese 

Kategorija: Gamta, Parašė: Smailė

Komentarai